Kā iziet no krīzes – vienoties valdībā vai ar oligarhiem?

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme-Grende 22.aprīļa publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” izteica priekšlikumu, ka Latvijā valdības deklarāciju varbūt varētu veidot līdzīgi Brazīlijas piemēram, kur politiķi krīzē sanāca kopā un attapās, ka budžeta, uz kā iepriekš sēdēts un pelnīts, vairs nav, un izveidoja vienotības paktu, vienojoties par ļoti konkrētiem mērķiem – kāda būs valsts, ko darīs politiķi un pilsoņi. Ž.Jaunzeme-Grende atklāja, ka vienošanos Brazīlijā parakstīja politiskā un finanšu elite, proti, oligarhi.

Tautas partijas valdes loceklis un reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns, vaicāts par iespējām vienoties, gan oligarhu domu tālāk neattīstīja. Viņš uzsvēra valdības deklarācijas nozīmi un pauda viedokli, ka, ja tā nedarbojas, tā ir jāpārskata. Arī Zaļo un Zemnieku savienības valdes loceklis un vides ministrs Raimonds Vējonis, lai gan atzina, ka, ļoti iespējams, jāpiesaista vēl „kaut kas” bez ministriem un Saeimas deputātiem, nebija pārliecināts, vai kaut ko palīdzēs oligarhu piesaistīšana. R.Vējonis uzsvēra, ka lēmumu pieņēmēji ir ministri un deputāti, kas nedrīkst būt oligarhu ietekmēti. Bet tādus lēmumus kā nesen pieņemtos par biogāzi un vēja enerģiju viņš skaidroja tikai ar nozares ministra atbildību. Premjers un partijas „Jaunais laiks” valdes loceklis Valdis Dombrovskis atzina, ka šāda veida pasākumi rada lielus izdevumus budžetam un būtu svarīga lemšanā piedalījušos partiju izpratne par seku novēršanu.

Ž.Jaunzeme-Grende pēc politiķu atbildēm norādīja uz cilvēku nesapratni, kāpēc viņiem ir „jāsamazinās” , ja kāds var vēl joprojām dzīvot uz budžeta rēķina. Viņa uzsvēra jautājuma ētisko un vērtību aspektu, par ko politiķi nebija runājuši.

Video: Žaneta Jaunzeme-Grende, Roberts Ķīlis, Edgars Zalāns, Raimonds Vējonis un Valdis Dombrovskis par vienošanos politiskajā elitē un ar oligarhiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 22.04.2009.)