Valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem: kā un kam samazināt?

18.marta publisko debašu „Kas notiek Latvijā?” dalībnieki vērtēja jaunos Labklājības ministrijas (LM) priekšlikumus par valsts atbalsta samazināšanu ģimenēm ar bērniem – no 1.jūnija atteikties no ģimenes valsts pabalsta izmaksas bērna pirmajā dzīves gadā un ar 1.jūniju arī atcelt piemaksu pie bērna piedzimšanas pabalsta. Vecāku apvienības „Māmiņu klubs” vadītāja Sandija Salaka pauda vecāku bažas, „ar ko tas viss varētu beigties”, taču jaunais labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība) pēc jautājuma par tiesisko paļāvību apgalvoja, ka samazinājumi neattieksies uz esošajiem vecākiem un tos „nedrīkstētu attiecināt” arī uz tām ģimenēm, kas šobrīd gaida bērniņu. Arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča (Tautas partija) pauda viedokli, ka tiesiskās paļāvības princips būtu ievērots tad, ja samazinājumam būtu deviņu mēnešu pārejas periods.

Spriežot par iespējām atbalsta samazinājumu neveikt visām ģimenēm vienādi, bet diferencēt, U.Augulis sacīja, ka LM ir vērtējusi iespēju vairāk „griezt” turīgajiem, taču to esot sarežģīti administrēt. Ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks konkrētos samazināšanas priekšlikumus pamatoja ar to, ka šo atbalstu ir iespējams aizvietot un LM negriež nost kādu pabalstu, kurš tajā laikā cilvēkam ir vienīgais.

S.Salaka kritizēja nākotnes prognožu neesamību un uzsvēra, ka vecākiem „tomēr ir jābūt kaut kādām garantijām”, citādi var nebūt motivācijas maksāt nodokļus. Viņa aizstāvēja strādājošos tēvus, kas saņem vecāku pabalstu, un uzsvēra, ka turīgie cilvēki pabalstu saņēmēju lokā ir mazākumā. A.Barča pēc diskusijām pauda gatavību rosināt ģimenes valsts pabalsta diferencēšanu, ko varētu nodot pašvaldību sociālajiem dienestiem.

Video: Sandija Salaka, Uldis Augulis, Aija Barča un Ingus Alliks par valsts atbalsta mazināšanu ģimenēm ar bērniem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 18.03.2009.)