Kādas pārmaiņas vajag vēlēšanās un pilsoniskajā sabiedrībā?
2008.gads Latvijas vēsturē paliks kā gads ar diviem referendumiem. Lai gan šo referendumu ierosinātāju cerētais rezultāts sasniegts netika, abos tomēr bija augsta vēlētāju aktivitāte, kas liek izvirzīt jautājumu, vai nākamajā gadā šai tautas aktivitātei nesekos turpinājums, ja valdošie politiķi nemācīsies un atbilstoši nemainīs savu uzvedību.
Attiecībā uz Satversmes grozījumiem, kas ļautu vēlētājiem priekšlaikus atlaist Saeimu, izskatās, ka mācības nav gūtas – lai gan pēc referenduma politiķi solīja Satversmi grozīt, piecu mēnešu laikā darbs nav izdarīts, turklāt nav bijusi vērojama arī apņemšanās un skaidra virzība uz šo rezultātu. Savukārt valdības komunikācija ar sabiedrību arī pēc abiem referendumiem ir izpelnījusies lielu kritiku – gan par informācijas slēpšanu kontekstā ar „Parex bankas” pārņemšanu un starptautiskā aizdevuma prasīšanu, gan par atšķirīgu viedokļu neuzklausīšanu.
Premjers Ivars Godmanis un politikas zinātņu doktors Ivars Ījabs augustā raidījumā „Kas notiek Latvijā?” sprieda par partiju sistēmu un attīstību. Premjers neizslēdza, ka Latvijā varētu runāt par dalīto vēlēšanu sistēmu, ja nākamajās pašvaldību un Saeimas vēlēšanās būs slikti rādītāji. Pašvaldību vēlēšanas, kā zināms, ir gaidāmas jau nākamgad, un iespējams, ka to rezultāti varētu izraisīt būtiskas sistēmiskas pārmaiņas. Taču pārmaiņas var ieviest arī pati sabiedrība, ja turpināsies tās neapmierinātība ar politiķu darbu un iedzīvotāji izvēlēsies aktīvi rīkoties. Informācijas zinātņu doktors Sergejs Kruks minētajā raidījumā gan raksturoja Latvijā pastāvošo lejupejošo komunikāciju un to, ka pilsoniskā sabiedrība nav pietiekami aktīva, lai uzstātu uz savām prasībām. Tas, vai pilsoniskā sabiedrība nākamgad pratīs uzstādīt konstruktīvas prasības politiķiem un uzstāt uz to izpildi, acīmredzot noteiks, vai un kādas izmaiņas nākamgad tiks īstenotas.
Video: Ministru prezidents Ivars Godmanis, informācijas zinātņu doktors un Rīgas Stradiņa Universitātes asociētais profesors Sergejs Kruks un politikas zinātņu doktors, LU Sociālo zinātņu fakultātes docents Ivars Ījabs par vēlēšanu sistēmu, partiju sistēmu un komunikāciju starp koalīciju un tautu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 30.12.2008.)