Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 26.01.2021.
 

Kad prezidentam jāļauj atlaist Saeimu?

Satversmes grozījumi video_f

27.11.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 0

26.novembra debatēs „Kas notiek Latvijā?” pretējas opozīcijas un pozīcijas partiju nostājas tika paustas ne tikai attiecībā uz nepieciešamo kvorumu tautas tiesībām atlaist Saeimu, bet arī uz iespējamu prezidenta pilnvaru paplašināšanu Saeimas atlaišanas jautājumā – jāatgādina, ka šobrīd, ierosinot Saeimas atlaišanu, prezidents riskē pats ar savu krēslu. Pozīcijas pārstāvji kopumā gribēja prezidentam paredzēt ierobežotākas pilnvaras nekā opozīcijas pārstāvji. Tā deputāts no apvienības „Tēvzemei un brīvībai” / LNNK Dzintars Rasnačs kā situāciju, kad prezidentam būtu jāatlaiž Saeima, minēja nespēju izveidot valdību un skaidroja, ka par mehānismu vēl ir jādomā, savukārt Tautas partijas deputātei un Juridiskās komisijas priekšsēdētājai Vinetai Muižniecei bija skaidri tieši trīs nosacījumi, pie kuriem prezidentam šādas tiesības būtu jādod. Savukārt „Jaunā laika” Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa nepiekrita, ka vajadzētu noteikt konkrētus formālus priekšnoteikumus, un „Pilsoniskās savienības” deputāte Ilma Čepāne piekrita nosacījumiem, pie kuriem prezidentam Saeima būtu jāatlaiž obligāti, bet ne izsmeļošam nosacījumu sarakstam. „Saskaņas centra” deputāts Valērijs Agešins pauda atbalstu prezidenta tiesībām atlaist Saeimu bez referenduma ar nosacījumu, ja tas ir tautas vēlēts prezidents. Konstitucionālo tiesību komisijas locekļa un Rīgas Juridiskās augstskolas lektora Mārtiņa Mita vērtējums bija saskanīgs ar opozīciju, nevis pozīciju – viņš prezidenta tiesību sasaistīšanu ar referendumu, kura rezultātā prezidents var zaudēt amatu, raksturoja kā neefektīvu. M.Mits ierosināja paredzēt kā obligātu priekšnoteikumu konsultācijas ar Saeimas priekšsēdētāju un ministru prezidentu, kā arī ieviest sešu mēnešu termiņu. Bet arī viņš, tāpat kā opozīcija, neatbalstīja visu tiesību iedarbināšanas gadījumu izsmeļošu uzskaiti, nosaukdams visu gadījumu paredzēšanu par ļoti grūtu un nelietderīgu.

Video: Dzintars Rasnačs, Vineta Muižniece, Solvita Āboltiņa, Ilma Čepāne, Valērijs Agešins un Mārtiņš Mits par prezidenta tiesībām atlaist Saeimu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 26.11.2008.)Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: