Vai prognoze par elektrības patēriņu ir blefs? (papildināts)

(pievienota pēdējā rindkopa un dokuments) Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) asociētā profesore Andra Blumberga uzskata, ka valsts prognoze par elektrības patēriņu līdz 2025. gadam ir neprecīza. Tā veidota kā ģeometriska progresija, ņemot vērā pēdējo piecu gadu pieredzi, un uz tā pamata arī valdība lēma par jaunu elektrostaciju būvniecību Latvijā. Minētie argumenti liek domāt, vai patiešām ir pamatota steiga un nepieciešamība pēc jaunām elektrojaudām. Pārvades sistēmas operatora ziņojumā norādīts, ka elektroenerģijas patēriņš Latvijā 2012. gadā būs vairāk nekā 1700 MW. Salīdzinot ar 2006. gadu, prognozēts, ka katru gadu patēriņš pieaugs vidēji par 3-5% no iepriekšējā gada. Kā raidījumā "Kas notiek Latvijā?" skaidroja "Latvenergo" vadītājs Kārlis Miķelsons, tad prognoze veidota, ņemot vērā iepriekšējo gadu pieredzi. "Tā ir tā pieredze, kas mums ir, un mēs redzam, kas notiek pēdējos sešos, septiņos gados un kāds patēriņš ir arī Eiropā," prognozi pamatoja K. Miķelsons.

Viņa argumentiem asu kritiku veltīja RTU asociētā profesore Andra Blumberga. Raidījumā viņa pauda uzskatu, ka prognoze nav pamatota, jo Latvijā tuvākajos gados nav plānots ne būtisks iedzīvotāju pieaugums, ne strauja rūpniecības attīstība. Tomēr konkrētu skaitli, kāds varētu būt elektroenerģijas patēriņš, viņa nenosauca. Kā pēcāk "Kas notiek Latvijā?" redakcijai paskaidroja A. Blumberga, tad viņas joma ir siltumenerģētikas jautājumi, tāpēc konkrētas elektroenerģijas patēriņa prognozes viņa nav modelējusi. "Tomēr šādām kosmiskām prognozēm ar ģeometrisku progresiju nav nekāda pamata, tās ir pretējas jebkādai loģikai," vēlreiz uzsvēra A. Blumberga.


Video: A. Blumberga norāda uz vairākiem aspektiem, kas nav ņemti vērā, veidojot elektroenerģijas patēriņa prognozi, kas izraisa asu kritiku no K. Miķelsona (fragments no "Kas notiek Latvijā?", 12.03.2008.)

Ekonomikas ministrijas prognoze elektroenerģijas patēriņam līdz 2025. gadam.

Jauno ES dalībvalstu energoefektivitātes rādītāju salīdzinājums