Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 07.07.2020.
 

Vai labākās jūgendstila telpas nav ‘nogulētas’?

Kultūra doc

28.01.2008. Andris Saulītis  A A A Komentāri: 1
Iespējams, ka Rīgas Dome (RD), veltot vairāk nekā divus gadus pašu labāko telpu noskatīšanai Rīgas Jūgendstila muzejam, palaidusi garām izdevīgāko piedāvājumu, un tādēļ piedāvājums par Alberta 12 nomu ar diskutabliem nosacījumiem ir vienīgais, kas ir atlicis. RD opozīcija uzskata, ka telpu noma būs pretlikumīga, savukārt atbildīgās amatpersonas ir pārliecinātas, ka RD topošajā nomas līgumā, kas jāparaksta šīs nedēļas laikā, panāks izdevīgus nosacījumus un tas nav nelikumīgs.
Kā zināms, RD pagājušā gada 27. novembrī nolēma līdz 1. februārim noslēgt līgumu ar Alberta 12 nama īpašnieci Svea Kablitz-Krausi par pagrabstāva un 1. stāva dzīvokļa īri, kopumā mēnesī maksājot nepilnus 13 tūkstošus latu. Šobrīd telpas ir neremontētas, bet ekspluatācijā tās jānodod līdz 2009.gada 1. jūlijam.


Opozīcijas deputāts apstrīd likumību

Rīgas Domes „Jaunā Laika” frakcijas deputāts Olafs Pulks uzskata, ka minētie nosacījumi Rīgai ir ne tikai neizdevīgi, bet arī pretlikumīgi. „Par laika periodu līdz telpu remonta un rekonstrukcijas darbu pabeigšanai RD nav tiesiska pamata maksāt īpašniekam nomas maksu, kas gandrīz seškārt pārsniedz tirgus nomas maksu, kādu šīm telpām noteikuši vērtētāji,” atsaucoties uz likuma Par valsts un pašvaldības finansu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu 8. pantu, RD priekšsēdētājam, Valsts kontrolei un Reģionālās un pašvaldības lietu ministrijai raksta O.Pulks.

VK atbildējusi, ka tās kompetence nav pārbaudīt atsevišķus pārkāpumus. „Gadījumā, ja pašvaldība gatavojas izlietot līdzekļus pretēji normatīvajos aktos noteiktajam, ir nepieciešama Ministru kabineta vai reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministra iejaukšanās,” norādījusi VK. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija solās jautājumu pētīt līdz 9. februārim.


Rīgas mērs nepiekrīt pārmetumiem

Savukārt RD mērs Jānis Birks, kurš bija arī Rīgas Jūgendstila centra izveidošanas un uzturēšanas modeļa izstrādes darba grupas vadītājs, atbildējis, ka minētajā vērtējumā, uz kuru atsaucas O. Pulks, nomas maksa „ir noteikta pieņemot, ka telpas remontēs nomnieks, nevis pats īpašnieks. Tā kā nomājamo telpu īpašnieki ir apņēmušies veikt telpu remonta darbus par saviem līdzekļiem, tad slēdzienā norādītais nomas maksas apmērs neremontētām telpām nav izmantojams”. Tas gan ir pretrunā ar Rīgas Kultūras aģentūras teikto, kas minēto vērtējumu pasūtīja. „Slēdzienā dotais vērtējums ir veikts saskaņā ar pieņēmumu, ka telpas remontē īpašnieks,” apstiprina Jūgendstila centra projektu grupas vadītāja Agrita Tipāne.

Viņa arī skaidro, ka šobrīd turpinās sarunas ar Alberta 12 īpašnieci un nekur nav teikts, ka nomas maksa līdz remontam būšot tāda pati kā pēc tā veikšanas. „Mēs ceram sarunās panākt, ka līdz tam brīdim, kamēr telpas nav atremontētas, nav jāmaksā nomas maksa,” stāsta A. Tipāne. Arī Rīgas mērs sola, ka pirms līguma parakstīšanas vēlreiz rūpīgi iepazīsies ar tā nosacījumiem un pirms parakstīšanas to nodos arī „Kas notiek Latvijā?” redakcijai, lai ar to varētu iepazīties plašāka sabiedrība. Tomēr jēgu virzīt jautājumu atkārtoti uz Rīgas Domi viņš neredz. „Uzskatu, ka rezultāts ir labs. Manuprāt, arī telpu meklēšanas un izvērtēšanas process pilnībā atbilda likumiem un bija pietiekami mērķtiecīgs,” rezumē J. Birks.


Vai efektīvi?

Taču, iespējams, tieši pārspīlēti rūpīgā un ilglaicīgā telpu meklēšana ir novedusi pie tā, ka RD īsti arī nav citu telpu, kur izvietot muzeju. Telpas meklējumi sākās 2005. gada 16. novembrī, kad to iniciēja Rīgas Domes Kultūras pārvalde. Jautājuma risināšanā divu gadu laikā veidotas divas darba grupas, jautājuma risināšanā bez ‘galvenās’ darba grupas 12 locekļiem tika iesaistītas vēl papildus personas no „Valsts nekustamie īpašumi” aģentūras un citi eksperti. Rezultātā darījums ar tolaik Jevgeņijam Gombergam piedāvāto Alberta iela 4 īpašumu kaut bija lētāks, vairs nebija iespējams, jo pagājušā gada jūnijā J. Gombergs informēja, ka daļa no telpām, kuras bija noskatījusi RD, ir iznomātas Ungārijas vēstniecībai. Kā zināms, cena ir 25 eiro par kvadrātmetru, kas ir lētāk nekā RD plānos īrēt telpas noskatītajā Alberta 12 (tur cena par līdzvērtīgu platību paredzēta aptuveni 30 eiro par kvadrātmetru).


Rīgas Domes deputāta O. Pulka iesniegums Rīgas mēram J. Birkam par Jūgendstila muzeja izveides likumību

J. Birka atbildes vēstule O. Pulkam

Īpašumu vērtētāja atzinums par telpām Alberta ielā 12

Alberta 4 īpašnieka J. Gomberga vēstule J. Birkam


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: