Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 17.09.2024.
 

Kas notiek ar apbūvi aizsargjoslās un Rīgas brīvostā?

Pašvaldību vēlēšanas

23.01.2008. Kas notiek Latvijā?  A A A Komentāri: 36
Kopš pagājušā gada sākuma apturēta apbūve pie Lielā Baltezera Garkalnes pagastā, bet kopš decembra arī Ādažu pagastā. Pirms nedēļas Rīgas brīvostas teritorijā apturēta jebkāda attīstība pēc jaunā plānojuma un dzīve atgriezusies 2005.gada robežās. Visos gadījumos pārkāpts Satversmes pants, kas aizsargā ikviena indivīda tiesības dzīvot labvēlīgā vidē. Sašutuši būvēt gribētāji, pārsteigti pilsētas plānotāji, gandarīti vides un cilvēktiesību aktīvisti, pārmetumos iekarsuši politiķi – šāda ir Satversmes tiesas pasludināto trīs spriedumu bilance Latvijā.

Ja pirmajos divos spriedumos, kas skar apbūvi Lielā Baltezera applūstošajās teritorijās, šobrīd jau rasts konkrēts likumdošanas grozījumu priekšlikums, kas līdzētu daudzām ūdeņu tuvumā esošajām pašvaldībām saskaņot vides aizsargāšanas un teritorijas attīstības jautājumus, tad jautājumā par Rīgas brīvostas turpmāko nākotni konkrētības vēl visai maz. Biznesa pārstāvji rēķina zaudējumus un domā, kā dzīvot tālāk, bet pašvaldības pārstāvji meklē vainīgos, izsaka viedokļus par Satversmes tiesu un prognozē grūtus laikus Rīgas ostai konkurences cīņā ar citu valstu ostām.

Ko nākotne sola citām pašvaldībām, kuru teritorijā ir bijusi plānota apbūve pie ūdeņiem? Vai palienes un applūstošas teritorijas jēdzieni ir pietiekami skaidri definēti? Kur ir robeža starp applūstošu teritoriju kā vides objektu un degradētu teritoriju? Ko mēs īsti sargājam – dabu, vienus iedzīvotājus no citiem, apdzīvotas vietas no plūdiem? Vai grozījumi Aizsargjoslu likumā atrisinās visas applūstošo teritoriju aizsardzības problēmas? Kādēļ šis jautājums netika risināts jau pēc pirmā tiesas sprieduma? Ko tagad iesākt pagastvečiem, kas piekrituši apbūvei šaubīgajos zemes gabalos? Vai būs tiesu darbi?

Kā tālāk attīstīsies Rīgas brīvosta? Kas uzņemsies atbildību par Satversmes tiesas atklātajiem procesuālajiem pārkāpumiem, kuru dēļ tiesa apturēja jauno attīstības plānu? Vai Rīga spēs rast kompromisu starp aizsargātu vidi un plaukstošas ostas pilsētas tēlu, kā tas jau noticis ne vienā vien Eiropas ostas lielpilsētā?
Diskutēsim arī par spēles noteikumiem teritoriju plānošanai Latvijā.

Raidījumā piedalīsies Vides ministrs Raimonds Vējonis, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Edgars Zalāns, Rīgas mērs Jānis Birks, Satversmes tiesas priekšsēdētājs Gunārs Kūtris, Rīgas Domes Pilsētas attīstības departamenta direktors Pēteris Strancis, Saeimas Agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas priekšsēdētāja Anna Seile (TB/LNNK), komisijas deputāte Ilma Čepāne (JL), „Delnas” projektu vadītāja Aiga Grišāne, LU Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes dekāns Oļģerts Nikodemuss, Ādažu novada domes priekšsēdētājs Normunds Breidaks, Garkalnes novada domes priekšsēdētājs Juris Silovs, SIA „Metrum” Telpiskās plānošanas nozares vadītāja Ilze Kjahjare, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūras direktors Andris Leitass.



Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra
Pašvaldības  

     Kas notiek ar ST spriedumiem par teritoriju plānojumiem?

         Dalibnieki         


Autors: