Šeit pieejami „Kas notiek Latvijā?” vadītāja un redakcijas raksti saistībā ar raidījumā apspriesto vai citām aktualitātēm. 29.11.2020.
 

Vai Jūgendstila muzeja īres maksa ir pamatota?

Kultūra foto doc

16.01.2008. Andris Saulītis  A A A Komentāri: 4
Rīgas Domes (RD) vairāku gadu meklējumi Jūgendstila muzejam šķietami ir noslēgušies. Vēl novembrī RD deputātu vairākums atbalstīja īres līguma slēgšanu ar Alberta 12 namīpašnieci. Tas paredz, ka par neremontētu telpu īri RD maksās jau kā par izremontētām telpām, bet ievākties tajās varēs vien aptuveni pēc pusotra gada. Amatpersonu rīcība, meklējot telpas, un Kas notiek Latvijā? rīcībā esošie fakti rosina domāt, ka RD acīmredzami nav izvēlējusies finansiāli izdevīgāko variantu. Gluži pretēji – vislielāko ieguvumu no darījuma saņems Alberta ielas 12 nama īpašniece.
Pirmo reizi šī adrese - Alberta 12 - parādās 2007. gada 13. septembrī Rīgas Domes Jūgendstila centra izveidošanas un uzturēšanas modeļa izstrādes darba grupas sēdē, kuru vadīja Rīgas mērs Jānis Birks.


Lemj vienprātīgi un ātri

Sēdes protokols liecina, ka sēdē izskatīts piedāvājums par Alberta ielu 12, kur par aktuālo situāciju informāciju sniedza Rīgas Pašvaldības aģentūras „Rīgas Kultūras aģentūra” direktore Brigita Rozenbrika, bet šīs aģentūras Jūgendstila centra projektu grupas vadītāja Agrita Tipāne rādījusi prezentāciju par Alberta ielas 12 nama telpām. Kāpēc šīs telpas saņēma tādu labvēlību no RD KA, nav zināms, bet vēl neizspriežot pārējos piedāvājumus, tika vienbalsīgi nolemts atbalstīt šo projektu, „jo telpas atrodas Alberta ielā, kas ir konceptuāli vispiemērotākā vieta jūgendstila muzejam,” teikts sēdes protokolā. Kaut gan protokolā noteikts, ka jāsagatavo salīdzinošu tāmes tabulu par telpu nomu arī Alberta 4 un Alberta 1, sēdē šie piedāvājumi nav apskatīti un vērtēti.

Taču Alberta 4 nav nezināma Rīgas Domei. Sarakste ar šī nama īpašnieku Jevgēņiju Gombergu notikusi kopš 2006. gada jūnija, kad viņam piederošā firma „Teikas nami” nosūtīja piedāvājumu Rīgas Domei par telpām Alberta ielā 4. Minētajā piedāvājumā piedāvātā īres maksa noteikta 15-20 eiro par kvadrātmetru. Kā informēja J.Gombergs, tad kopš 2006. gada 27. decembra sarakste vairs nav notikusi.


Īpašuma novērtējums – diskutabls

Tikmēr Rīgas Dome veic pārrunas ar Alberta 12 namīpašnieci. Vēlāk ir skaidrs, kam tās ir bijušas veiksmīgas. Rīgas domei par neremontētām telpām namīpašniecei Svea Kablitz-Krause jāmaksā 22 lati par vienu kvadrātmetru par 1. stāva telpām, bet 16,50 lati par pagrabstāvu. Nomas maksa noteikta, ņemot vērā, ka namīpašniecei jāņem kredīts remontdarbu veikšanai par šīm telpām.

Minētās cenas balstītas uz nekustamo īpašuma vērtētāju „Biznesa konsultantu grupa” slēdzienu. To pasūtīja "Rīgas Kultūras aģentūra". Atzinumā norādītas minētās summas, bet jau kā par izremontētām telpām, turklāt kā apzīmēts vērtētāju atzinumā ar „specifiskiem pieņēmumiem”. No tiem savdabīgākais ir nosacījums, ka „kopējās investīcijas vērtējamo telpu remonta un restaurācijas darbos būs ne mazākas kā 744 800 Ls jeb 1256,39 Ls/kv.m., un remonta un restaurācijas darbi tiks pabeigti ne vēlāk kā 2008. gada 30. aprīlī”. Kā zināms, RD iecerējusi, ka tā muzeja telpās varēs ievākties tikai 2009. gada otrajā pusē.


Lielākais labums telpu īpašniecei

Rīgas Dome par minēto jautājumu lēma 27. novembrī, atbalstot līguma slēgšanu un nosakot, ka tas jāizdara līdz šī gada 1. februārim. Lai gan jau 13. septembrī tika uzdots sagatavot līgumu ar minēto telpu īpašnieci, domes sēdē deputātiem tas netika piedāvāts izvērtēšanai un ar to vēl joprojām nevar iepazīties.

Taču notikumu virzība liecina, ka no līguma lielāks labums būs telpu īpašniecei, kurai tas būs lielisks kredīta nodrošinājums, nevis Rīgas Domei, par kuras (ne)godprātīgu attieksmi pret likumu „Par valsts un pašvaldību finansu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanu” un tā 3. pantā minēto – „rīcībai jābūt tādai, lai mērķi sasniegtu ar mazāko finansu līdzekļu un mantas izlietojumu” ir pamats diskusiju turpināt.

Savukārt izremontētās telpas Alberta ielā 4 J. Gombergs jau izīrējis Ungārijas vēstniecībai par 25 eiro kvadrātmetrā – tātad, reāli lētāk nekā RD plāno slēgt līgumu ar Svea Kablitz-Krausi. Tomēr B. Rozenbrika vairākkārt norādījusi, ka namīpašniece ir arhitekte, kas esot ļoti svarīgi.


Foto: Ēka Alberta ielā 12


Foto: Ēka Alberta ielā 4


Īpašumu vērtētāja atzinums par telpām Alberta ielā 12

Protokola izraksts no Rīgas Domes Jūgendstila centra izveidošanas un uzturēšanas modeļa izstrādes darba grupas sēdes 2007. gada 13. septembrī

RD lēmums par līguma slēgšanu ar Alberta 12 namīpašnieci


Komentāri:       
Lai pievienotu komentāru, mājas lapas drošības apsvērumu dēļ, ievadiet zemāk attēlā redzamo 4 zīmju kodu. * e-pasts tiks uzrādīts pie komentāra

Partneri:         Dalibnieki         


Autors: