280 tūkstoši priekšvēlēšanu tēriņiem – mazāka naudas loma?

16.jūnijā Saeimas vairākums nobalsoja par grozījumiem partiju finansēšanas likumā, ar kuriem noteica, ka ārkārtas Saeimas vēlēšanās politiskie spēki priekšvēlēšanu izdevumiem drīkstēs tērēt uz pusi mazāku summu nekā parastās Saeimas vēlēšanās. Priekšlikumi, kas paredzēja mazākus tēriņu „griestus”, tika noraidīti. Šādi Saeima nobalsoja, neraugoties uz to, ka vēl iepriekšējā vakarā publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL) deputāti piekrita tam, ka tēriņu apjomu varētu noteikt mazāku. Jaunais regulējums ļaus katram politiskajam spēkam, kas iesniedzis savu deputātu kandidātu sarakstu visos piecos vēlēšanu apgabalos, ārkārtas Saeimas vēlēšanu priekšvēlēšanu tēriņiem izlietot vairāk nekā 280 tūkstošus latu.

„Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” Saeimas frakcijas deputāts Imants Parādnieks KNL skaidroja apvienības priekšlikumus tēriņu „griestos” ieskaitīt daudzus citus izdevumus, kas šobrīd tajos netiek iekļauti, kā arī „griestus” samazināt četras reizes parastās un astoņas reizes ārkārtas Saeimas vēlēšanās. Viņš arī pauda atbalstu Valsts prezidenta rosinātajam reklāmas aizliegumam radio un televīzijā mēnesi pirms vēlēšanām. „Saskaņas centra” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja biedrs Valērijs Agešins savukārt skaidru pozīciju vēl nepauda.

Taču Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis par tēriņu apjoma lielāku samazināšanu apgalvoja, ka „nav problēmu” un savienību summa īpaši nesatrauc. „Par Labu Latviju” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Zalāns gan norādīja, ka tēriņu samazināšanas priekšlikumam būtu jāiet roku rokā ar otru – totālu administratīvo resursu izmantošanas aizliegumu –, bet arī viņš piekrita, ka „griesti” var būt mazāki par 280 tūkstošiem. Tam piekrita arī „Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis, kurš vēl pauda uzskatu, ka jādiskutē par to, kādas „komercreklāmas formas” priekšvēlēšanu laikā ir izmantojamas.

Video: Imants Parādnieks, Valērijs Agešins, Augusts Brigmanis, Edgars Zalāns un Dzintars Zaķis par priekšvēlēšanu aģitāciju un naudas lomas politikā mazināšanu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 15.06.2011.)