Dombrovska un Lemberga, Vienotības un ZZS, un Latvijas plāns

Starptautisko aizdevēju misija, kas darbu Rīgā sākusi šonedēļ, ir ieradusies pēc pamatīga intervāla – iepriekšējā misija, kuras rezultātā tapa kārtējie aizdevuma programmas papildinājumi, notika vēl pērngada vasarā. Rit jau trešais gads kopš starptautiskā aizdevuma pirmsākumiem, un šīsnedēļas misijas darba kārtībā jau ir jautājumi saistībā ar plāniem uz nākamo gadu, tātad – ar programmas pabeigšanu. Kādi būs un kādiem jābūt šiem plāniem – tas ir šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu pamatjautājums.

Protams, formāli secībā pirmais jautājums ir par tikko Saeimā iesniegtajiem 2011.gada budžeta grozījumiem, to kvalitāti un iespējamām izmaiņām izskatīšanas laikā parlamentā vistuvākajā laikā. Lai gan koalīcijas „balsošanas mašīna” šobrīd neļauj prognozēt būtiskas pārmaiņas.
Bet, pie jebkura scenārija ar šāgada budžeta grozījumiem, tie naudiskā izteiksmē ir vairākkārt mazākā apjomā nekā paredzamais konsolidācijas apjoms 2012.gadā. Pirmkārt, protams, strīdīgs ir jautājums par pašu konsolidējamo summu, ar to saistīto ekonomisko politiku, prognozēm un vēlamo budžeta deficītu. Otrkārt, šķiet, jebkurš no scenārijiem liek atgriezties pie jautājumiem „pa visu laukumu” attiecībā uz to, kurās nozarēs nepieciešamas vai nav pieļaujamas reformas, griešanas, vai kā pavisam citādi nosaucamas izmaiņas. Nodokļos un to iekasēšanā, sociālajā sfērā un valsts pārvaldē, izglītībā, veselībā un visur citur, turklāt, ne tikai eksakti saskaitāmos jautājumos.
Ņemot vērā to, ka aizdevēju misijas darba termiņš ir ierobežots, un misijas noslēgumā jātop kārtējiem Latvijas puses dokumentiem, kas adresēti Eiropas Komisijai un Starptautiskajam Valūtas fondam, arī atbilžu termiņš ir ierobežots, vēl vairāk - jau šonedēļ Latvijas pusei jāstartē sarunās ar skaidru pozīciju.

Šī aizdevēju misija un tās saturs neizbēgami kļūst par īpašu testu attiecībām starp diviem valdošās koalīcijas partneriem – „Vienotību” un ZZS. Papildus intrigu un viedokļus šajā kontekstā rada lielo ažiotāžu izraisījusī Aivara Lemberga līderība ZZS delegācijā tikšanās reizē ar aizdevējiem. Pēc daudzajiem nesaudzīgajiem epitetiem, ko viens otram īpaši ir veltījuši Lembergs no vienas puses, un Andris Vilks vai vēl viens otrs „Vienotības” politiķis no otras puses, nu ir patiesības brīdis, kādi argumenti ir aiz daiļrunības un frāzēm. Turklāt, nav jau runa tikai par to, kurš izrādīsies spēcīgāks pēc būtības vai arī izskatīsies tāds no reitingu viedokļa. Runa ir par to, ka, lai gan daudzos aspektos Latvija jau pārvarējusi dziļāko krīzes „bedri”, tomēr sekas vēl arvien var būt ne mazāk smagas, atceroties tik tālos atskaites punktus par valsts attīstības kritērijiem.
Daudzas lietas ir pamatīgi novilcinātas, un arī par tām koalīcijas partneri vainīgos turpina meklēt viens otra virzienā. Tikmēr, ja šajā procesā šobrīd netiks pasperts kaut puslīdz skaidrs vienvirziena solis abu politisko spēku politikās, lai rudenī ceturto gadu pēc kārtas valsts budžeta grozījumi netaptu savlaicīgi nesagatavoti un neapspriesti, tad šī „šova” skatītājiem vairs nebūs izšķirošas starpības, vai sliktāks būs bijis „Vienotības” vai ZZS plāns - tas, par ko maksāsim visi, būs nenotikušais Latvijas plāns.

Raidījumā piedalīties tika aicināti abu valdošo koalīciju veidojošo politisko spēku – „Vienotības” un ZZS – vairāki līderi un atbildīgos amatus ieņemošie politiķi, ņemot vērā partejisko spektru, atbildības nozares un pārstāvību dažādos varas līmeņos. Uzaicinājumu pieņēma un raidījumā piedalīsies abu politisko spēku līderi – Ministru prezidents Valdis Dombrovskis un Ventspils domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs. „Vienotība” dalībai vēl deleģējusi finanšu ministru Andri Vilku un Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietnieci Ilzi Viņķeli. ZZS vēl pārstāvēs labklājības ministre Ilona Jurševska, bet Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis, sākotnēji piekritis piedalīties, vēlāk, neskatoties uz aicinājumu par parlamenta līmeņa pārstāvību, kā trešo ZZS pārstāvi deleģēja izglītības un satiksmes ministru padomnieci Kristīni Krasovsku.

 Raidījuma sākums plkst.21.20 LTV 1.kanālā, e-pasts skatītāju jautājumiem – knl@knl.lv