Jansons vai Kovaļevska, vai ...?

Mācības pēc tiesībsarga darba aizvadītajos gados, kandidātu piedāvājumu plusi un mīnusi, profesionālie un politiskie argumenti Saeimas balsojuma priekšvakarā – tās ir šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” debašu galvenās vadlīnijas.

Tiesībsarga līdzšinējais darbs, izmantojot dažādus apzīmējumus, daudzkārt vērtēts kā neizmantoto iespēju laiks. Tai pat laikā, nevar arī teikt, ka nekas nav izdarīts, taču jautājums, acīmredzot, ir gan par prioritātēm, gan saturu un formu, gan personību šajā amatā.
Šis brīdis, kad Saeimai jābalso par jaunu tiesībsargu, izvēloties no diviem kandidātiem, ir īstais brīdis, lai fiksētu, vai notiek mācīšanās no līdzšinējām kļūdām, un vai tautas priekšstāvju izvēle atbilst sabiedrības interesēm vai vajadzībām.

Aizvadīto divu nedēļu laikā kopš izvirzīšanas izvirzītie kandidāti – Juris Jansons un Anita Kovaļevska – vairākkārt, dažādos formātos, medijos, parlamentā un citos forumos ir klāstījuši savus redzējumus, piedāvājumus un viedokļus. Saeimas balsojuma priekšvakarā nu ir izejmateriāls, ko var kopsavilkt un salīdzināt, ar ko viens vai otrs labāks, kādas kvalitātes kuram ir pietiekamas vai trūkstošas.

Ņemot vērā tiesībsarga jautājuma politizāciju saistībā ar viedokļu dažādību valdošajā koalīcijā, īpaši būtisks ir jautājums par politisko un profesionālo argumentu balansu šajā izvēlē. Ar politiskiem argumentiem šajā gadījumā saprotot gan šī jēdziena labāko, gan sliktāko interpretāciju, bet ar profesionālismu saprotot šķirtību no politiskām simpātijām un potenciālas angažētības.

Ceturtdien Saeimā būs slēgtais balsojums. Kā zināms, senākā un ne tik senā Latvijas parlamenta vēsturē ir bijuši dažādi gadījumi ar deputātu viedokļu maiņu pēdējā naktī pirms balsojuma un sekojošiem pozitīviem vai negatīviem rezultātiem. Pozitīviem vai negatīviem – gan politiķiem, kandidātiem, gan sabiedrībai. Tiesībsarga gadījumā vēl arvien ir atklāts jautājums, kuri no šiem trim kādās kombinācijās ir „ierakumu” vienā vai otrā pusē.

Raidījumā piedalīties aicināti: abi tiesībsarga amata kandidāti, trīs lielāko Saeimas frakciju pārstāvji, cilvēktiesību eksperti.
Raidījuma sākums plkst. 21.20 LTV 1.kanālā, e-pasts skatītāju jautājumiem – knl@knl.lv