Eigims: es negribu, ka maniem kolēģiem būtu kauns par mani
Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) Saeimas deputāts Rihards Eigims ir viens no diviem deputātiem, kas iepriekš administratīvi sodīti par valsts valodas nelietošanu profesionālo pienākumu veikšanai nepieciešamajā apjomā – viņš tika sodīts 2009.gadā, vēl pašvaldības deputāta statusā. 26.janvārī R.Eigims pirmoreiz piedalījās publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” (KNL). Viņš gan atklāja, kas veicinājis valodas mācīšanos, gan izteica ierosinājumu pārbaudīt visu deputātu valsts valodas lietošanas līmeni.
R.Eigims norādīja, ka novembrī, nododot Saeimas deputāta zvērestu, arī latvieši to izdarīja ar daudzām kļūdām, un uzdeva jautājumu par visu deputātu valodas prasmes līmeni. Jaunais deputāts skaidroja, kāpēc sākotnēji atteicās piedalīties KNL, bet lēmuma maiņu pamatoja ar nevēlēšanos, lai ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājam Augustam Brigmanim un visiem kolēģiem no ZZS „būtu kauns par mani”.
R.Eigims uzsvēra, ka pēdējo pusgadu ar ZZS kolēģiem visu laiku runājis tikai latviešu valodā, un aicināja „Saskaņas centra” Saeimas deputātu Sergeju Dolgopolovu un citus apvienības deputātus palīdzēt kolēģim Valērijam Kravcovam, frakcijā ar viņu visu laiku runājot tikai latviešu valodā. S.Dolgopolovs apgalvoja, ka „tas arī notiek, godīgi sakot”.
Valsts valodas centra Valodas kontroles nodaļas vadītājs Antons Kursītis atklāja, ka pēc vēlēšanām centra pārstāvji Saeimā ir tikušies arī ar „dažiem deputātiem” un vienojušies, ka viņiem ir intensīvi jāmācās un atkārtota tikšanās notiks aptuveni pēc pusgada. S.Dolgopolovs nezināja teikt, cik apvienības biedri ir „sarakstā”. Savukārt R.Eigims aizrādīja – tā kā V.Kravcova valodas nezināšana tiek pamatota ar to, ka viņš komisijā nerunā latviešu valodā, bet komisijās ir arī cilvēki, kas ļoti labi zina latviešu valodu, tomēr divu mēnešu laikā nav ne par ko runājuši, valodas lietošanas pārbaudes vajadzētu veikt visiem deputātiem.
Video: Rihards Eigims, Sergejs Dolgopolovs un Antons Kursītis par Saeimas deputātu valsts valodas prasmi, tās pārbaudīšanas un uzlabošanas veidiem. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 26.01.2011.)