Desmitgades meklējumi: pirms un pēc iestāšanās ES
Vairākas zīmīgas epizodes no „Kas notiek Latvijā?” debatēm pirms un pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā (ES) – Nora Ikstena un Mārtiņš Brauns, Juris Paiders, Ivars Strautiņš un Baiba Rubesa, Vaira Vīķe-Freiberga un Gundars Margēvičs, Māra Zālīte un Juris Rubenis.
Tagad, kad atkal un atkal atgriežamies pie valsts kursa meklējumiem un problēmu novēršanas līdzekļu variantiem, ir vērts atsaukt atmiņā vairākus tābrīža argumentus, mērķus un idejas. Varbūt jaunais būs labi aizmirsts vecais?
Spriežot par gaidāmajiem Latvijas ieguvumiem, iestājoties ES, Mārtiņš Brauns norādīja nevis uz finansiālajiem aspektiem, bet to, ka „būs stingrāka likumdošana un tās ievērošana”. Savukārt Baiba Rubesa pauda pārliecību, ka, neiestājoties ES, Latvijas ekonomikas attīstība „pavisam absolūti noteikti” būs lēnāka, turklāt ļoti daudz gudru un prasmīgu cilvēku „pakos koferīšus” un brauks prom. Bet Vaira Vīķe-Freiberga uzsvēra, ka gribētu, lai mēs domātu par to, kā varētu strādāt nevis stiprāk, bet „gudrāk”.
Māra Zālīte, runājot par tautas atmodām, aizrādīja, ka „cik tad var atmosties, vienreiz ir jābūt vienkārši nomodā”. Bet Juris Rubenis par vienu no „padomju paliekām” nosauca to, ka liela daļa cilvēku neko nedara un saka – „kāpēc valdība neizdara to un vēl kaut ko”. Viņš norādīja uz pilsoniskās sabiedrības jautājumu par to, ko mēs katrs varam darīt.
Video: Zīmīgi sabiedrībā zināmu personu citāti pirms un pēc Latvijas iestāšanās Eiropas Savienībā. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 29.12.2010.)