Vizīte Krievijā: vai vēsturi „paslaukām zem tepiķa”?

Pēc šonedēļ notikušās Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera tikšanās ar Krievijas prezidentu Dmitriju Medvedevu tika paziņots par starpvalstu vēsturnieku komisijas izveidi. Taču versijas par to, ar ko tieši komisija nodarbosies, 22.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” izskanēja krasi atšķirīgas – turklāt pat no diviem vizītes dalībniekiem. Savukārt „Baltijas asociācija – transports un loģistika” prezidents Jānis Jurkāns skaidroja, kāds sakars vēsturnieku komisijai ar jautājumu – ko mēs varam darīt mājās, lai „patiktu” Krievijas domei. Pēc jautājuma par okupācijas un nepilsoņu „pastumšanu zem tepiķa” ekonomikas ministrs un Latvijas-Krievijas starpvaldību komisijas vadītājs Artis Kampars uzsvēra, ka ar vēsturi būtu jānodarbojas vēsturniekiem. Viņš skaidroja, ka mēs esam pārliecināti, ka okupācija ir bijusi, un tad vēsturnieku komisija „ir tā, kas to visu pierāda”. Taču Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš, kurš arī nepiekrita versijai par okupācijas slēpšanu zem tepiķa, pauda viedokli, ka Krievija tagad sāk apskatīt arī savu, totalitārisma vēsturi un tai jātiek galā ar iekšējām problēmām par savu vēsturi, pirms tā var vērsties pie plašākās vēstures, kas saistās ar mums.

Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs savukārt sacīja, ka Latvijas valsts no vēstures redzējuma neatkāpjas, bet ir līmenis, kas ietver, piemēram, to, kas notika ar Latvijas cilvēkiem 40. un 41.gadā. Viņš uzsvēra, ka beidzot Latvijas vēsturniekiem būs pieeja arhīviem, un skaidroja, ka „sāksim veidot varbūt to kritisko masu, tos pētījumus par to, par ko mēs varam” un ka „mēs nevaram sākt tiešām no lielām lietām”. Līdz ar to no atšķirīgajiem vēstījumiem neradās ne pilna skaidrība par vēsturnieku komisijas darba mērķiem un uzdevumiem, ne arī pārliecība par to, ka precīzi uzstādījumi ir pašiem politiķiem, lai gan šīs komisijas darbam nākotnē var būt nozīmīgas sekas politiskajā plāksnē un, iespējams, ne tikai tajā.

„Baltijas asociācija – transports un loģistika” prezidents Jānis Jurkāns, iepriekš runājis par mākslu „pareizā laikā un pareizā vietā, un pareizā tempā” risināt mums svarīgos jautājumus, gan norādīja – ja Krievijas dome nenobalsos par komisijas slēdzienu, lai kāds tas būtu, nekādas virzības nebūs. Tāpēc viņš uzstādīja jautājumu – „ko mēs varam darīt mājās, lai mēs patiktu Krievijas domei”. A.Kampars gan uzsvēra, ka Latvijai ir skaidri izteikta Rietumu orientācija, un skaidroja, kā pragmatiski ar Krieviju runāt par Gruziju.

Video: Artis Kampars, Jānis Jurkāns, Ojārs Kalniņš un Edgars Rinkēvičs par to, kur attiecībās ar Krieviju ir paslaucīts vēstures jautājums un ko īsti darīs vēsturnieku komisija. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 22.12.2010.)