Zatlers Maskavā: mērķi un līdzekļi, cerības un šaubas

Kurš ko grib un kam ko vajag starpvalstu attiecībās, kas jāsecina pēc Valda Zatlera un plašās viņa delegācijas vizītes, kas turpmāk sekos vai nesekos, kādas ir cerības un kādi ir riski – tie ir pamatjautājumi šīvakara debatēm „Kas notiek Latvijā?” Zatlera vizītē un tās atspoguļojumos netrūkst pozitīvisma, īpaši ar akcentu uz ekonomiskajiem aspektiem. Noslēgti plānotie līgumi un notikušas tikšanās. Nodibināta vēsturnieku komisija un pazeminātas gāzes iepirkuma cenas. Tai pat laikā tas neatceļ visu līdzšinējo, un tas rada daudzus jautājumus par to, kas notiks un kam jānotiek turpmāk.

Pretīmstāvēšana par okupācijas atzīšanu, nepilsoņu tiesībām un daudzām citām ar šiem pamatjautājumiem saistītām lietām ir turpinājusies gadiem, nu jau otro gadu desmitu. Latvijas un Krievijas robežlīgums šajā procesā lika pretī saprašanās virzienu, tomēr versijas par Krievijas impēriskuma riskiem dažādās formās arvien uztur šaubas.

Nu it kā pāri Latvijai ir NATO un Eiropas Savienības „lietussargs”. Taču šī piederība ir arvien mainīga un arī Latviju dažādi ietekmējoša – sākot no drošības stratēģijām, beidzot ar ekonomiskajām attiecībām. Vienlaikus, protams, daudzām NATO un ES valstīm Krievijas jautājumi nebūt nav tik akūti kā Krievijas kaimiņvalstij.

Latvija ir neizbēgamās pretrunās – no vienas puses ir ekonomiskās intereses, no otras puses ir riski par nesamērīgām ietekmēm, izmantojot aktivitātes visdažādākajās sfērās, īpaši, ja patur prātā vēstures negatīvo pieredzi.

Bez šaubām, par līdzšinējo stīvumu un skarbumu starpvalstu attiecībās krietni labāks ir dialogs. Zatlera un viņa pavadošās delegācijas vizīte ir pavērusi dialoga iespējas dažādās nozarēs, taču vienlaikus arī izvirzījusi jautājumus mums pašiem, gan par formu, gan saturu. Sākot ar to, ciktāl vienu mērķu sasniegšanai līdzekļi varētu būt citu mērķu pieklusināšana vai noklusēšana, beidzot ar to, kas īsti principiāli mainās Latvijas politikā attiecībā pret Krieviju, bet kas nemainās.
 
Raidījumā piedalīties aicinātas divas amatpersonas, kas šovakar atgriežas no vizītes Krievijā – Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Edgars Rinkēvičs un ekonomikas ministrs Artis Kampars, kā arī Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Kalniņš, Latvijas Universitātes profesore Žaneta Ozoliņa, ekspolitiķis un „Baltijas asociācija – transports un loģistika” prezidents Jānis Jurkāns, Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors Andis Kudors.

Raidījuma sākums plkst.21.20 LTV 1.kanālā, e-pasts skatītāju jautājumiem – knl@knl.lv