Vai Latvija nepilda starptautiskā aizdevuma programmu?

Publiski jau bija zināms, un arī pašmāju politiķi bija apstiprinājuši, ka starptautiskajiem aizdevējiem ir iebildumi pret daļu no valdības iecerētajiem 2011.gada budžeta konsolidācijas pasākumiem. Trešdien, 15.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” pozīcijas un opozīcijas politiķi un vērtētāji izteica savas versijas par to, kādai jābūt mūsu pozīcijai sarunās ar aizdevējiem – vai uzstāt uz to, ka aizņēmuma programma tiek pildīta, vai atzīt neizpildi un solīt budžeta grozījumus. Ceturtdien aizdevēji publiskoja paziņojumu, kas jautājumu padara vēl aktuālāku. „Vienotības” Saeimas frakcijas priekšsēdētāja vietniece un Finanšu ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Viņķele izteica vērtējumu, ka „patiesība ir pa vidu” starp abām atbildēm. „Par Labu Latviju!” valdes loceklis Mārtiņš Zemītis gan bija kritiskāks – apgalvoja, ka mēs attiecībās ar aizdevējiem „spēlējam tādu kā strausa politiku”, gribot pieņemt šo budžetu, vienlaikus zinot, ka aizdevēji daudz kam nepiekrīt. Viņš arī pauda viedokli, ka aizdevēju ieteiktajās lietās ir vērts ieklausīties. „Saskaņas centra” Saeimas deputāts Igors Pimenovs gan sniedza vērtējumu, ka valdība savu mājasdarbu ir izpildījusi. Arī Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Staķis (Zaļo un Zemnieku savienība) bija optimistiski noskaņots par piekrišanas panākšanu.

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Elīna Egle savukārt aicināja skatīties uz aizdevēju uzvedību plašākā kontekstā un Eiropas līmenī un sprieda, ka „acīmredzot kā pozitīvais piemērs mēs esam vajadzīgi”, līdz ar to varam cerēt uz kaut kādu piekāpību. Arī Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētājs Roberts Ķīlis piekrita, ka Latvija aizdevējiem ir nepieciešama kā pozitīvais piemērs, bet arī norādīja, ka neņemt vērā aizdevēju iebildes Latvija varētu tad, ja argumentus varētu balstīt uz alternatīva redzējuma, kura nav.

Taču nākamajā dienā pēc raidījuma, nemaz negaidot janvārī paredzēto pārskata misiju, Starptautiskais Valūtas fonds un Eiropas Komisija kopīgā paziņojumā pavēstīja, ka iepriekšējās vienošanās izpildei 2011.gada budžetā būs nepieciešami papildus augstas kvalitātes strukturāli pasākumi vismaz 50 miljonu latu apjomā. Premjera reakcija uz to bija atziņa, ka budžeta grozījumi būs jāveic, vēl nedefinējot konsolidācijas summu. Acīmredzot šobrīd vēl nevar spriest, ciktāl I.Viņķeles paustā nostāja par patiesību „pa vidu” saglabāsies vai nē – tas būs atkarīgs no tā, vai politiķi piekritīs grozījumos iestrādāt visu aizdevēju norādīto summu vai tikai daļu no tās. Taču būtiski saprast – ja aizdevējiem Latvija ir vēlama pozitīvā piemēra statusā, tomēr viņi ir nākuši klajā ar publisku, kritisku paziņojumu, tas varētu liecināt par tik nekvalitatīvu koalīcijas darbu, kas piekāpībai vairs nav atstājis vietu.

Video: Ilze Viņķele, Mārtiņš Zemītis, Igors Pimenovs, Elīna Egle, Roberts Ķīlis un Andrejs Staķis par to, vai Latvija pilda vai nepilda starptautiskā aizdevuma programmu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 15.12.2010.)