Organizācijas pret ministriem: kā radās šādi budžeta plāni?

Kāpēc valdības plāni 2011.gada budžetā veicamajai konsolidācijai ir pretrunā iepriekšējiem uzstādījumiem? Kas īsti veido veselības nozares budžeta samazinājuma pēdējo trešdaļu, un kur ir plāns kompensējamo medikamentu cenu samazināšanai? Kā radās iecere par tieši 18 miljonu latu samazinājumu Satiksmes ministrijai, un kas liecina, ka griešana nav plānota lineāri? Vai auto nodoklim bez vēlmes mazināt budžeta deficītu vispār ir vēl kāda cita jēga? Šādus jautājumus 1.decembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” organizāciju pārstāvji uzdeva diviem ministriem. Atbildes gan, iespējams, vairāk radīja nevis skaidrību, bet vielu smagām pārdomām. Kad Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētāja Žaneta Jaunzeme – Grende nesaprata, kas tik būtisks noticis divos mēnešos, ka politiķi rīkojas pilnīgi pretēji solītajam, finanšu ministrs Andris Vilks („Vienotība”) paskaidroja, ka daudzi Reformu vadības grupas atrastie konsolidācijas pasākumi izrādījās tādi, ko „ne tikai politiķi”, bet arī sabiedrība neakceptētu. Uz norādēm par konkrētām iepriekšējo uzstādījumu un pašreizējo lēmumu pretrunām A.Vilks atbildēja, ka pragmatiskos piedāvājumus neredz un tos nevar pateikt arī citi valdības ministri.

Satiksmes ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība), paskaidrojis, ka veselības aprūpē izdevumu samazināšana notiks uz kompensējamo medikamentu un iestāžu rēķina, par atlikušo konsolidācijas trešdaļu varēja vien definēt, ka farmācijā un nozarē kopumā jāveic reformas „sakārtošanas virzienā”. Bet, kad organizācijas SUSTENTO valdes locekle Iveta Neimane iebilda izmaiņām, pirms ir panākta vienošanās ar uzņēmumiem par zemākām zāļu cenām, U.Augulis varēja mierināt, ka ministram un valdībai kopumā „ir redzējums”. A.Vilks savukārt tā arī nesniedza atbildi, kāpēc attiecībā uz veselības jomu deklarācijā tika ierakstīts solījums, ko pašlaik negrasās pildīt.

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks tehnisko problēmu jautājumos Aino Salmiņš bija ļoti ieinteresēts, kur ir kritēriji tam, cik miljonu samazinājums kurā ministrijā jāveic, viņš arī pauda pārliecību, ka satiksmes resorā priekšlikumi nozīmē lineāru griešanu. U.Augulis kritērijus tomēr nesniedza, bet pavēstīja, ka, kopīgi izlemjot, nebūs nekādu problēmu naudu nākamā gada ietvaros pārlikt starp pozīcijām.

Bet attiecībā uz auto nodokļa izmaiņām A.Vilks, kuram prasīja par nodokļa politiku un jēgu, paskaidroja, ka „mums šis nodoklis ir vajadzīgs”. Arī pēc tam, kad Latvijas Pilnvaroto autotirgotāju asociācijas padomes loceklis Ingus Rūtiņš norādīja uz lielo auto skaitu, kas brauc bez izietas tehniskās apskates, finanšu ministrs uzsvēra, ka galvenais ir saprast, ka mums ir vajadzīga konsolidācija, 280 miljoni latu ir „jādabū kaut kādā veidā”, bet visas izmaiņas budžetā „ir vairāk vai mazāk saprotamas”.

Video: Žaneta Jaunzeme – Grende, Andris Vilks, Iveta Neimane, Uldis Augulis, Aino Salmiņš un Ingus Rūtiņš par to, kur un kāpēc radās kritizētie 2011.gada budžeta konsolidācijas priekšlikumi. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 01.12.2010.)