Pret korupciju – ar caurspīdīgumu vai „iesēdināšanu”?

10.Saeimas vēlēšanās kandidējošās partijas, kas pašreizējā Saeimā nav pārstāvētas, nav taupījušas skarbus un kritiskus vārdus līdzšinējām varas partijām un politiķiem. 15.septembra publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” partiju deleģētie pārstāvji definēja savu piedāvājumu tiesiskuma stiprināšanai un cīņai ar korupciju valstī. Virkne priekšlikumu nozīmētu visai radikālas izmaiņas, bet tāpat rada jautājumus par to praktiskās īstenošanas iespējamību. Imants Burvis („Daugava – Latvijai”) apgalvoja, ka jālikvidē deputātu imunitāte, un skaidroja, par kādiem pārkāpumiem partijas jādiskvalificē un kam jāpiemēro kriminālatbildība. Gints Knoks („Pēdējā partija”) piedāvāja aizliegt politiskās reklāmas un ārējo finansējumu partijām, kā arī izveidot vienu organizāciju valsts iepirkumiem. Kā pašu būtiskāko izmaiņu gan viņš definēja lielāku caurspīdību un skaidroja, kā un kāda informācija valstij būtu jāpublisko. Armands Agrums (Kristīgi demokrātiskā savienība) kā risinājumus redzēja legālo prezumpciju un plašākas pilnvaras un lielāku Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja neatkarību. Biroja un Ģenerālprokuratūras kapacitātes stiprināšanu uzsvēra arī G.Knoks. Viesturs Tamužs („Ražots Latvijā”) savukārt skaidroja, kā nostiprināt soda nenovēršamības principu, rosinot pat tiesnešu rotāciju, kā arī izteica priekšlikumu ieviest reputācijas indeksu. Bet Rihards Jablokovs („Tautas kontrole”) piekrita caurspīdīgas un stingras uzskaites sistēmas uzstādījumam, kā arī izmaiņu nepieciešamībai valsts iepirkumu sistēmā.

Bet lielu uzmanību dalībnieki pievērsa arī tam, kā tiesiskumu varētu stiprināt sodi par līdzšinējiem nodarījumiem. Einars Grigors („Par prezidentālu republiku”) pavēstīja, ka jāsāk pildīt esoši likumi un „vienreiz vienam ir jāsēž”. Viņš arī pauda viedokli, ka tiesu sistēmas darbs tiek acīmredzami ietekmēts. Ivars Brīvers („Atbildība-sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība”) ierosināja sarīkot tiem, kas valsti noveda līdz krīzei, tiesas procesu „par valsts nodevību”, savukārt R.Jablokovs stāstīja, kā varētu strādāt izveidota Nacionālā atklātā tiesa. E.Grigors savukārt kā simpātisku novērtēja Īslandes piemēru, kur ir speciāli veidota tiesa, kas paredzēta valstsvīru un deputātu tiesāšanai.

Video: Imants Burvis, Gints Knoks, Armands Agrums, Viesturs Tamužs, Rihards Jablokovs, Einars Grigors un Ivars Brīvers par korupcijas mazināšanu un tiesiskuma stiprināšanu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 15.09.2010.)