Alternatīva, versija protesta balsojumam vai „otrā līga”?

Televīziju priekšvēlēšanu diskusijās regulāri tiek aicinātas piedalīties sešas reitingos augstākās vietas līdz šim ieguvušās partijas un apvienības, kuras visas arī ir pārstāvētas 9.Saeimā. Taču tās arī nemainīgi regulāri saņem daudz kritikas par piedāvājumu nepietiekamību. Līdz ar to gluži loģiski izriet pamats alternatīvu vērtēšanai – šīsnedēļas „Kas notiek Latvijā?” aicinātas piedalīties pārējās vēlēšanās kandidējošās septiņas partijas un apvienības, kuras visas, kā zināms, šobrīd nav pārstāvētas Latvijas parlamentā. Otrais partiju un apvienību septītnieks jūtami atpaliek no pirmā sešinieka reklāmu apjomu ziņā, tomēr vairākas reklāmas un publicitātes izpausmes var vērtēt arī kā izaicinošākas nekā konkurentiem. Atpalikšanu nepieļaut šīs partijas ir centušās arī attiecībā uz valdības vadītāju kandidatūru izvirzīšanu – aptverot gana plašu spektru no dažādu arodu profesionāļiem līdz pat Laimes Lācim.  No to protesta balsotāju viedokļa, kuri principā negrib balsot par līdzšinējiem, tik lielo neuzticību guvušajā parlamentā pārstāvētajiem, pietiek ar spēju būt pamanītiem. Tomēr tiem, kas meklē alternatīvas, pēc būtības būtu jānovērtē, vai septiņām mazāk mediju telpā uzmanību guvušajām partijām arī ir būtiski mazāk piedāvājumu un tās ir uzskatāma „otrā līga” Latvijas politiskajā sacensībā, vai tomēr, ar lielākām vai mazākām atšķirībām, šis arī ir pilnvērtīgs piedāvājums, vismaz, salīdzinot ar sešiem reitingos līderību guvušajiem politiskajiem spēkiem.

Līdzās minimālajām 4000 zīmju programmām neparlamenta partijām, vairāk vai mazāk, bet ir arī izvērstas programmas vai programmatiski dokumenti. Taču šāda kvantitāte vēl nenosaka kvalitāti. Lai vērtētu to, kas programmatiskumā ietverts, un arī, jo īpaši, nav ietverts, „Kas notiek Latvijā?” debates šajā reizē, ņemot vērā daudzās valsts un sabiedrības politiskās, ekonomiskās, sociālās un citas aktualitātes, pamatā tiks orientētas uz vairāku konceptuālu jautājumu vai dilemmu vērtēšanu. Kāds ir partiju nākotnes redzējums par valsts budžeta, makroekonomikas un starptautiskā aizdevuma „rāmi”? Kādi ir nodokļu un ar to saistītās sociālekonomiskās politikas plāni? Kādas ir iespējamās izmaiņas sabiedrībai jūtīgākajās nozarēs – izglītībā, veselībā un citās? Kāds ir redzējums par politisko sistēmu, nacionālajiem jautājumiem, tiesiskuma nodrošināšanu? Kādi ir Latvijas ārpolitikas pamatprincipi? Un, protams, - kāda ir pozicionēšanās attiecībā pret politiskajiem konkurentiem?

Raidījumā piedalīsies  partijas „Ražots Latvijā” premjera amata kandidāts Viesturs Tamužs, partijas „Tautas kontrole” priekšsēdētājs Rihards Jablokovs,  partijas „Par prezidentālu republiku” premjera amata kandidāts Einars Grigors, partijas „Atbildība-sociāldemokrātiska politisko partiju apvienība” premjera amata kandidāts Ivars Brīvers, partijas „Daugava – Latvijai” deputāta amata kandidāts Imants Burvis, partijas ”Pēdējā partija” deputāta amata kandidāts Gints Knoks, Kristīgi demokrātiskā savienības premjera amata kandidāts Armands Agrums.

Raidījuma sākums plkst. 21.20 LTV 1.kanālā, e-pasts skatītāju jautājumiem – knl@knl.lv