Ieņēmumi no efektīvākas uzņēmumu pārvaldības – cik reāli?

Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūts 8.septembrī nāca klajā ar izvērtējumu par valsts aktīvu pārvaldību. Institūta pārstāvis un biržas „NASDAQ OMX Riga” valdes priekšsēdētājas vietnieks Indars Aščuks publiskajās debatēs „Kas notiek Latvijā?” atzina, ka, ja Latvijas uzņēmumi ar valsts līdzdalību strādātu tikpat efektīvi kā līdzīgi uzņēmumi citviet, papildus peļņa varētu būt līdz 300 miljoniem latu gadā, savukārt budžets varētu iegūt 75 miljonus latu gadā. Optimismu par šādu iespējamību gan nevairo izmaiņu atkarība no politiskās gribas. I.Aščuks uzsvēra, ka izvērtējumā vēl nav iekļautas ne pašvaldības, ne atsevišķi aktīvi. Taču viņš arī brīdināja, ka vajadzīgās reformas nav vieglas un 75 miljonus latu varētu iegūt budžetā nevis nākamgad, bet divos, trijos gados. Šim termiņam piekrita arī Finanšu ministrijas valsts sekretārs Mārtiņš Bičevskis, kurš skaidroja, kā likumā jau iestrādāta jauna norma, viņaprāt, uzlabos valsts uzņēmumu pārvaldību. Arī Valsts kancelejas direktores vietniece Baiba Pētersone apgalvoja, ka nav tā, ka „valdība neko nezināja un nekā nebija”, to pamatojot ar Ekonomikas ministrijas darba grupas izstrādātu jaunu likumprojektu.

Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Andris Jākobsons gan izvērtējuma nozīmi redzēja kā „nulles deklarāciju” par valsts uzņēmumiem, kas vismaz ļaus turpmāk sekot situācijas izmaiņām. Bet Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis izteica viedokli, ka rūpēties par valsts uzņēmumu efektīvu vadību pēdējos 20 gadus nevienam nebija laika, jo visi bija aizņemti ar politisko ietekmju cīņu tajos. Viņš uzsvēra, ka izmaiņas būs atkarīgas no jaunā parlamenta gatavības tās veikt. Tam var piekrist, bet politiķu reakcija studijā drīzāk raisīja bažas nekā pārliecību.

„LPP/LC” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš (šobrīd „Par Labu Latviju!”) problēmas risinājumu saredzēja tajā, ka vissliktāk saimniekojušie ministriju valsts sekretāri pēc vēlēšanām būs „jādzen tiešām prom no darba”. Labklājības ministrs Uldis Augulis (Zaļo un Zemnieku savienība) savukārt uzsvaru lika uz to, ka par kapitālsabiedrībām jāpārveido arī daļa aģentūru. Saeimas Budžeta un finanšu komisijas priekšsēdētājs Guntis Bērziņš atzina, ka „Vienotībai” „varbūt nav konkrēta piedāvājuma” efektivitātes celšanai, bet arī šis diskusijā „ir pienesums”. Savukārt „Saskaņas centra” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs vispār pievērsās nevis valsts uzņēmumu pārvaldības uzlabošanas jautājumam, bet kārtējai valdības darba kritikai.

Video: Indars Aščuks, Mārtiņš Bičevskis, Baiba Pētersone, Andris Jākobsons, Andris Jaunsleinis, Andris Bērziņš, Uldis Augulis, Guntis Bērziņš un Jānis Urbanovičs par valsts uzņēmumu efektīvu pārvaldīšanu. (Fragments no „Kas notiek Latvijā?”, 08.09.2010.)